Akú fotku do životopisu

Akú fotku do životopisu - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Často sa vedú polemiky, či fotografiu do životopisu dať alebo nie. Niekedy sa uchádzači obávajú, že ak nebudú personalistom na základe fotografie sympatickí, tak ich nevyberú. Ale personalisti sú profesionáli a spomedzi životopisov vyberajú uchádzačov nie na základe sympatií, ale na základe toho, čo im poslali.

Fotografia v životopise však pomáha personalistovi vytvoriť si vizuálnu asociáciu, teda zrakovú spojitosť. Životopisov dostávajú veľa, ale vďaka fotografii sa im v nich následne ľahšie orientuje. Životopisy si prechádzajú aj viackrát a keď uvidia vašu fotografiu druhý či tretíkrát, už si povedia: „Táto pani má dlhodobé skúsenosti so SAPom,“ „Aha, toto je ten mladík, ktorý robí dobrovoľníka,“ alebo „Táto slečna písala zaujímavú diplomovú prácu.“ Už sa nemusia vracať do samotného textu životopisu.

Formát vhodnej fotografie je taký, aký máte na občianskom preukaze alebo pase. Zachytáva vašu tvár a pozadie je jednofarebné. Fotografia môže byť farebná aj čiernobiela. Nie je jednoduché si takú fotografiu urobiť sám, využite radšej služby fotoateliéru, fotografiu vám dajú aj v digitálnej podobe.

Príklad vhodných fotografií do životopisu - Kariéra v kocke - Profesia.sk
Príklad vhodných fotografií do životopisu

Na fotografii sa určite nemračte. Môžete mať neutrálny výraz, ale my odporúčame, aby ste sa usmievali, aby z fotografie vyžarovala pozitívna energia. Dôležité je, aby ste sa na seba na fotografii podobali. Vyvarujte sa preto starších fotiek, prípadne fotiek, na ktorých máte make-up, ktorý bežne nenosíte. Ak vás pozvú na osobný pohovor a budete vyzerať výrazne inak, ako na fotografii, bude sa zdať, že ste ich zavádzali. Navyše, v dnešnej dobe je pomerne jednoduché si takmer kohokoľvek vyhľadať na internete a presvedčiť sa o tom, či je fotografia, ktorú zaslal, naozaj aktuálna.

Ak si nie ste istý svojou fotkou, nechajte si ju niekým objektívne zhodnotiť. A ak práve vhodnú fotografiu do životopisu z rôznych dôvodov nemáte, tak radšej žiadnu nedávajte. Nižšie prinášame ukážky nevhodných fotografií, ktoré uchádzači vkladajú do životopisov.

Spolocenska - Kariéra v kocke - Profesia.sk
Z takejto fotky ani nevidno, ktorý na fotke ste vlastne vy. Tiež nie sú vhodné fotografie, na ktorých vidno vaše neresti – alkohol alebo cigarety.

Nahodna - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Momentky s pekným autom (či už vašim alebo cudzím) si radšej nechajte vo svojom albume. Navyše je táto fotografia nezaostrená, lebo nie každý telefón má dobrý fotoaparát.

Efektna - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Fotky s rámikmi a inými efektami, ktoré si môžete v mobile alebo nejakom počítačovom programe doplniť, síce pobavia, ale nezaradia vás do skupiny serióznych uchádzačov. Takéto fotografie personalistom určite neposielajte.

Prachata - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Často sa stretávame s fotografiami v životopisoch, na ktorých uchádzač drží bankovky. Ak tým chcete vyjadriť, aký plat si predstavujete, bude stačiť, ak to poviete na osobnom pohovore. Na ten sa skôr dostanete, ak tam práve takúto fotku nedáte.

Rybarska - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Ak máte akýkoľvek koníček, stačí ho v životopise spomenúť písomne, nepoužívajte fotky zo svojich záľub.

Stylova - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Máte svoj štýl obliekania, nezvyčajné záľuby alebo svojský spôsob života? Na Facebooku pre priateľov sú takéto fotky skvelé, do životopisu sa vôbec nehodia.

Zachodova - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Dajte si pozor, kde sa fotíte. Odfotiť sám seba sa najlepšie dá v zrkadle, lenže zrkadlá sú často práve na toaletách. Záchodové fotky, nanešťastie, nachádzame v životopisoch príliš často.

Vyzyvava - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Občas muži, ale najčastejšie ženy, vsadia na svoje fyzické prednosti. Niekedy majú takéto fotografie dokonca erotický až pornografický nádych. Takéto fotografie v žiadnom prípade do svojho životopisu nedávajte.


ZDROJ: www.profesia.sk